Výhra v loterii – Jak ji nezaspat?

13.7.2023, Vojtěch Bartošek

Jak na to, když chci vyzvednout svou výhru? Co když zjistím, že jsem vyhrál, až po určitém čase? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět v dnešním článku.
ZAJÍMAVOSTI úvodní fotky k článku (3)[593].jpg

Asi každý, kdo v životě zkusil hrát hazardní hry se zamýšlel nad tím, jaké by to asi mohlo být, když by se zadařilo a padnula by hlavní výhra. Člověku může v takovou chvíli běžet před očima, co si za utržené peníze může dopřát a jak s nimi naloží. Samotné plány a jejich uskutečnění ovšem není možné bez toho, aniž by se k výhře kdokoli přihlásil a následně ji vyzvednul.

V České republice existuje zákonná lhůta pro vyzvednutí výhry z hazardních her. Dle zákona o hazardních hrách platí, že u většiny hazardních her má člověk čas jeden rok od data vyhodnocení sázkové příležitosti na vyzvednutí své výhry. Pokud to do roka nestihne, má smůlu a na svou výhru už nedosáhne. Nárok na uplatnění výhry se ještě trochu liší například u stíracích losů (okamžité loterie), kdy se výherce může přihlásit ještě rok po ukončení prodeje jednotlivého typu losů (emise). Je to trochu jako s jízdenkou na vlak – pokud si ji pořídíte a nevyužijete včas, stane se neplatnou bez ohledu na její cenu.

A co když je vaše výhra ve skutečnosti opravdu vysoká? Limitem, na který zde můžeme narazit se vztahuje na vyplácení právě vyšších výher. Docela dobře si můžeme představit takový výběr výhry na výběru vyšších částek z banky.

Představte si, že jdete do své banky a chcete vybrat například tři miliony korun. Banka by zřejmě potřebovala nějaký čas na přípravu takto vysoké částky v hotovosti

Stejně tak je to i se společnostmi, které provozují hazardní hry. Některé pobočky nemusí být schopny vyplatit vyšší částky, konkrétně v limitu vyšším než 100 000 Kč. Pokud tedy vyhrajete větší částku, je důležité upozornit pobočku předem, aby mohla připravit odpovídající množství peněz. 

Zajímavostí je, že omezení o vyplácení výher vyšších než 100 000 Kč si může každý provozovatel stanovit sám, aby například předešel rizikům při manipulaci s větším obnosem peněz. Pokud se zároveň provozovatel rozhodne jít cestou vyplácení vyšších výher jenom na určitých adresách, musí tuto informaci uvádět v herním plánu pro konkrétní hazardní hru. O místech pro výplatu vysokých výher pak z pravidla informuje na svých webových stránkách. Informace a dohledání toho jak a kde si výhru vyzvednout proto ve vhodnou chvíli můžou přijít vhod. 


Vojtěch Naberte kurz