Výběr daně z hazardních her

25.7.2022, David Březina

Pandemie covidu-19 se promítla i do prostředí hazardu, kdy není překvapením, že lidé právě v době restrikcí a často nutného online působení začali i více sázet
euro-geb199a974_1280.jpg

Tento fakt potvrzuje i výnos daně z hazardu, kde podle Ministerstva financí za rok 2021 přesáhl výnos daně z hazardních her provozovaných prostřednictvím internetu 50 %. Oproti roku 2019 se tak jedná o 20 % nárůst. Trend online hazardních her potvrzují i data z prvního čtvrtletí roku 2022, kdy dále roste zájem hráčů o hraní v online prostředí. 

Co se týče samotného výběru daní, tak za rok 2021 se vybralo na daních z hazardních her 15,5 mld korun a jde tak o rekord v částce v této oblasti. Ve srovnání s předešlými dvěma lety stát vybral přes 10 mld korun. Nejvíce se na výnosech z daní podílí právě online hazardní hraní. Hlavní nárůst v online prostředí představovaly tzv. technické hry, ty ovládá přím sázející. Jedná se tak například o elektromechanickou ruletu, ale i karty anebo kostky. 

Daň z hazardu se vztahuje na:

  • Loterii a tombolu
  • Kurzové sázky
  • Živé hry
  • Technické hry (automaty, ruleta)
  • Dalí hazardní hry

Jak je to s výši daně, kterou zaplatí při výhře v tombole, anebo loterii? Pokud vyhrajete pod milion, či rovný milion korun, daň se na vás nevztahuje. Pokud ovšem vyhrajete 1 000 001, platí zde daňová povinnosti ve výši 15 % daně z příjmu. Výše vkladu nehraje žádnou roli. Pokud byste v jednom roce vyhráli například dvakrát 700 000 korun, výše výhry nepřesáhla milion korun a jednotlivé výhry se podle zákona nesčítají. Daň za vaši výhru má povinnost odvést provozovatel hry, tedy vy si 15 % daň neuvádíte do daňového přiznání.