Vánoce na dluh

8.12.2022, David Březina

K Vánocům už tak nějak neodmyslitelně patří cukroví, dárky, ale bohužel také v některých případech i neuvážené půjčky...
WEBINÁŘ_úvodní fotky k článkům (15).png

Vánoce nejsou jen tím pomyslně klidným obdobím, ale i časem, které zavede do dluhové pasti mnoho lidí. Ani malé půjčky se ale nevyplácí podcenit, pár tisíc jako půjčka na vánoční dárky se pak může spolu s úroky proměnit v nehezkou dluhovou past. Člověk by měl pamatovat na pár důležitých otázek typu: 

  • Vážně tuto věci potřebuji? 
  • Mám takový rozpočet, že dokážu splácet dluhy i s úroky?
  • Kolik vlastně ve výsledku přeplatím, vyplatí se mi to?
  • Vážně potřebuji potěšit blízké za cenu zadlužení se?

Samozřejmě, dluhy a ne příliš dobrá finanční situace mohou potkat každého z nás, otázka zní jak vlastně dál? Nejdůležitější je jednat hned a neodkládat řešení na později, tedy při bezvýchodné situace se obrátit na odborníka z oblasti dluhové problematiky, případně advokáta s praxí. Než se za ním vydáte, je vhodné mít s sebou soupis jednotlivých závazků tedy seznam všech vašich dluhů. Tedy nějaké zmapování vaší finanční situace, ve které se právě v tuto chvíli nacházíte.

Takový soupis je třeba vzít podrobně, tzn. u každého dluhu zvlášť vědět kdo je věřitelem, kdy dluh vznikl, jaká je jeho celková výše a v jaké fázi se právě teď nachází. Tento seznam poté podložit všemi podklady, které s jednotlivými dluhy souvisí. Pak už na nic nečekejte a domluvte si schůzku s dluhovým poradcem. Ten vám pak zejména může pomoci kontaktovat věřitele, domluvit splátkové kalendáře, řešit problémy s exekucí, zajistit oddlužení. Nemusíte mít obavu - existují i bezplatní dluhový poradci.

V případě platební neschopnosti – neschopnost splácet své závazky se klient dostává do dluhů, klient nesplácí své závazky vůči věřiteli/věřitelům. Už v tomto případě by se měla neschopnost splácet začít řešit a pokusit se s věřiteli domluvit na splátkovém kalendáři/kalendářích. V případě neřešení situace, dluhy narůstají o sankce, úroky a smluvní pokuty a nastává problém, kdy věřitel v případě nesplácení může zesplatnit pohledávku a požaduje po dlužníkovi úhradu celého dluhu vč. příslušenství – sankce, úroky z prodlení, smluvní pokuty. V případě, že dlužník neuhradí, věřitel přistoupí k vymáhání své pohledávky vůči dlužníkovi a to buď s pomocí inkasní agentury nebo exekutora. V případě nesplácení svých závazků je dobré situaci řešit, v případě dlouhodobého nesplácení a vymáhání pohledávky věřitelem/věřiteli vůči dlužníkovi je již nejvyšší čas začít problém s dluhy řešit. Přesto, že již vymáhá exekutor, stále může dlužník svoje závazky-pohledávky řešit a stále existuje řada možností, jak jeho situaci vyřešit.


https://1url.cz/@Dluhy_webinar

Vánoce nejsou přeci jen o velkých darech, ale i o tom, že svým blízkým darujete svůj čas.