Skupinový chat s odborníkem: Z herny do online kasina

9.3.2021, Eliška Garnolová

Na další skupinový chat s odborníkem přijal pozvání Matějem Černý, adiktolog v Ambulantní léčbě White Light z. ú. Chat se zaměřoval na téma: Přechod hráčů a sázkařů z kamenných provozoven do světa on-line hazardních her (v rámci vlivu vládních opatření v době pandemie covid-19).
43.png

Na začátku skupinového chatu jsme se seznámili s organizací, odkud náš dnešní odborník přišel. Jedná se o White Light z. ú., která pomáhá lidem, kteří se snaží změnit své závislé chování na drogách, alkoholu nebo gambingu v Ústeckém kraji. Na organizaci se můžou obracet jak hráči, v kterékoliv fázi hraní, tak osoby blízké – a to nejen v doprovodu hráče, ale také samostatně. Nejčastěji hráče do Ambulantní léčby přivede potřeba dostat hru pod kontrolu, velká prohra, chuť přestat hrát úplně nebo je přivede osoba blízká. 

Díky nynější situaci, kdy jsou podniky zavřené, mají lidé více volného času. Když je člověk zavřený doma 24/7 přirozeně hledá formy zábavy, ve zhoršené ekonomické situaci se může zdát lákavá i možnost rychle si rozpočet vylepšit. Zároveň i frustrace ze současné situace může nahrávat tomu, že je hazard lákavější než kdy dřív. Navíc, díky počítači/telefonu je dostupný na pár kliků.

White Light z. ú. na internetu částečně fungovali už dříve – například na e-mailu nebo Facebooku, nyní je však možné konzultaci s terapeutem zvládnout z Vašeho obýváku prostřednictvím videohovoru. Obdobnou formou je možné se účastnit skupinových terapií v online prostředí. 

O Ústí nad Labem je známé, že na každém rohu je herna, což náš host také potvrdil. Nyní se však Ústí od jiných měst moc neliší, protože je téměř všechno zavřené. 

V čem je tedy online hazard jiný?

Online herny nabízí mnoho možností, jak přilákat a udržet hráče u hry. Stránky jsou dělané uživatelsky velice přívětivé, takže je snadné se na nich zorientovat. Velký rozdíl je ale v tom, že hráč dostane téměř vždy do začátku nějaký bonus (bonus za registraci) – zezačátku tedy nehrajete s vlastními penězi za cenu toho, že Vás hra vtáhne a Vy do hry ložíte své peníze. Dalším rozdílem je to, že v online kasinech dostanete možnosti si zadarmo vyzkoušet hru, což v kamenných provozovnách nejde. Pro zkušené hráče pak může být zajímavý jakýsi Top list, kde najdete přezdívky hráčů s nejlepší výhrou na dané stránce v daná čas. Tento Top list často slouží také jako reklama na různých sociálních sítích. Dalším rozdílem je možnost hrát odkudkoliv a kdekoliv, protože mobilní telefon má každý v kapse. Hazard se tak stává nonstop dostupným, pokud hraji v telefonu, tak se může ztratit i pocit, že se jedná o hazard – přeci jen i v jiných aplikacích občas něco platím. A je pak jednodušší ztratit pojem o prohraných penězích. 

Doporučení: 

  • rozhodně se netrestejte za to, že jste hráli a prohráli nějaké peníze
  • hru vnímejte jako zábavu, ne jako příjem peněz
  • přistupujte k hazardu zodpovědně
  • stanovte si dopředu peníze i čas, který chcete hře věnovat
  • stanovte si pravidla hraní: např. denní dobu, kdy a na jaké platformě budete hrát
  • mějte dlouhodobý přehled o své hře (k tomu Vám může pomoci například naše aplikace PORT Naberte kurz)
  • seznamte se s desaterem zodpovědného hráče
  • dopřejte si pauzu – mediální detox

Matěj Černý v chatu zmínil, že s kolegy pozorují jak nárůst přechodu hráčů do online prostředí, tak nárůst látkových závislostí. Neberte proto hazardní hry n lehkou váhu a nebuďte na to sami!

Věříme, že byl tento chat přínosný jak pro účastníky chatu, tak pro ty z Vás, kteří si čtou toto shrnutí. Pokud byste chtěli kontaktovat organizaci White Light z. ú., potřebné informace nalezne zde. V případě, že Vás toto téma oslovilo, ale nevíte, kam přesně se obrátit, neváhejte nás oslovit v individuálním chatu.

Děkujeme všem, kteří přišli do našeho chatu, a především našemu kolegovi, Matěji Černému.

Za tým Naberte kurz,

Eliška

Další články

Opatření pro zodpovědné hraní a využití sebeomezujících opatření. O co vlastně jde a k čemu slouží?

Kurzové sázení patří mezi velmi populární druh hazardní hry. Výhra je podmíněna uhodnutím sázkové...

WHITE LIGHT I., z. ú.

02.03.2021, , U nás

Pomoc lidem, kteří se snaží změnit své závislé chování na drogách, alkoholu nebo gambingu nebo...