Skupinový chat s odborníkem: Nuda = výhra/prohra?

15.4.2020, Eliška Garnolová

Nestihli jste skupinový chat s odborníky z olomouckého Centra komplexní péče, Mgr. Kristýnou Vlačuškovou a Bc. Michalem Ošťádalem? Nevadí! Přinášíme Vám shrnutí všech poznatků.
93227500_1147750442254044_1082685513573335040_n.png

Zřejmě každý se někdy setkal s nudou, ale nyní nastalo období, kdy je nouzový stav s omezením pohybu a musíme zůstávat doma. Karanténa nám omezila možnost setkávat se s lidmi a volně trávit čas venku. Právě toto může být pro někoho kritické. Proto jsme se rozhodli pozvat odborníky a podívat se na téma nudy a jak využít nudu ve svůj prospěch.

Hned v úvodu chatu jsme si položili základní otázku, na kterou známe zřejmě všichni odpověď, ale popsat tento stav je složitější: Co je tedy nuda? Společně jsme se shodli na tom, že nudu lze popsat jako nějaký nepříjemně prožívaný stav, při kterém nás vlastně nebaví ani naše obvykle oblíbené činnosti. Ke ztrátě zájmu se může také připojit pocit únavy, rozmrzelosti, nespokojenosti a mnoho dalších.

Jak tedy zatočit s nudou (nejen) v době karantény? Je pravda, že karanténa nám značně zúžila možnosti trávení volného času, kterého díky ní máme paradoxně mnohem více. Ale když se podíváme kolem sebe, tak možností nalezneme hned několik. Můžeme se věnovat více svým blízkým, udělat dlouho odkládané činnosti či se začít věnovat něčemu úplně novému. 

Internet nám přináší nekonečné množství možností. Díky němu můžeme zůstat v kontaktu s přáteli, kolegy i vyučujícími z pohodlí domova. Internet také umožňuje v karanténě „jít do kina“ či „do divadla“, a přesto zůstat doma. Prostřednictvím internetu si zakoupíte vstupenku, kdy můžete sledovat film úplně stejně jako v kině či za dobrovolné vstupné shlédnout divadelní hru. Internet nám zpřístupní mnoho, avšak je potřeba pamatovat na to, že počítačem není vhodné zaplňovat veškerý volný čas, proto je důležité si nalézt aktivity i mimo online prostředí. Zkuste se zamyslet sami, co jste se chtěli naučit, baví Vás nebo Vás láká a dlouho jste to odkládali? Například to může být četba knih, pečení, tvoření či mnoho dalšího.   

Výhra/prohra? 

I zde by mohlo platit pravidlo, že všeho moc škodí. Nuda je všeobecně nepříjemný duševní stav, ve kterém asi nikdo z nás nechce setrvat. Je možné, že v důsledku toho se jí můžeme chtít zbavit rychle a třeba i nějakým nevhodným způsobem, jako třeba hraním hazardních her. Pokud je nuda častá a trvá dlouhé období, může přerůst v úzkosti či úzkostné stavy. V tom je dlouhotrvající nuda nebezpečná.

Nuda může být i užitečná. Na celou situaci lze nahlížet i z pozitivního hlediska, kdy máme více prostoru pro čas s rodinou či dostat se k věcem, které dlouho odkládáme. Když se nudíme, tak nám tento stav není moc příjemný, proto se z něho většinou chceme dostat. Může tedy nastat příležitost pro to, abychom vyzkoušeli něco nového. Svým způsobem nás tedy nuda může popostrčit k tomu být kreativní.

Doporučení pro období karantény:

  • Nezahlcujte se zprávami o aktuální situaci, ale zajímejte se o možnosti a novinky. Zprávy si dávkujte (například, přečíst si je jen jednou denně).
  • Napište si a dodržujte denní režim, kde si předepíšete denní aktivity. Seznam toho, kdy a co chcete ten den udělat.
  • Do svých plánů a aktivit zapojte i sportovní aktivity, zacvičte si, projděte se – prostě něco, co Vám rozproudí krev.
  • V případě práce z domova si jasně vyčleňte pracovní dobu a místo.
  • Najděte si aktivity, které Vás baví. Věnujte se jim a střídejte je.
  • Věnujte se více aktivitám za den, oproti jedné aktivitě. Tím se chráníte i proti nudě.
  • Nebojte se inspirovat druhými.
  • Buďte ve spojení s blízkými, kamarády, rodinou, pokud máte možnost, tak nezůstávejte sami!
  • Dovolte si odpočívat.

V případě jakýchkoliv dotazů či podnětů pro další téma nám můžete zanechat vzkaz, napsat do skupinového chatu či nás kontaktovat v online chatu. 

Děkujeme všem, kteří přišli do našeho chatu, a především odborníkům z CKP Olomouc. 

Za tým Naberte kurz,

Eliška

Další články

Další z pravidelných skupinových chatů s odborníkem se věnoval tématu Cravingu neboli bažení. Na...

Máme za sebou druhý chat z našeho týdne chatů s odborníky. Tentokrát jsme se zaměřili na téma...

Dnes proběhl skupinový chat s odborníky z Centra komplexní péče v Olomouckém kraji a to Mgr....