Skupinový chat s odborníkem: Mobilní aplikace PORT (Naberte kurz)

28.2.2020, Jana Šatánková

Dnes přijal naše pozvání Bc. Martin Boxan, který je ředitelem Institutu expertních služeb ve společnosti Podané ruce o.p.s. a zároveň s námi spolupracuje na aplikaci PORT (Naberte kurz). Ta slouží k přehledu nad časem a penězi vloženými do hry. Následující rozhovor vznikl na základě skupinového chatu a to jak díky dotazům e-terénní pracovnice tak účastníků z řad veřejnosti. Přinášíme ho tentokrát v nezměněné podobě.
ZAJÍMAVOSTI úvodní fotky k článku.png

Pěkný den, pro začátek Vás, Martine, poprosím, abyste se nám představil a řekl co děláte.

Dobrý den, jmenuji se Martin Boxan a už dvanáctým rokem vedu v Brně, ve Společnosti Podané ruce o.p.s., Institut expertních služeb, kde se zabýváme vzděláváním odborníků v pomáhajících profesích (psychologů, sociálních pracovníků, pedagogů, …), přípravou a realizací grantů, mezinárodní spoluprací a také inovacemi, jako je například mobilní aplikace pro uživatele drog a lidi bez domova ČÁRA nebo právě aplikace PORT pro hráče.

Přiblížíte nám důvod vzniku aplikace PORT a její účel?

Aplikace vznikla na základě myšlenky pomoci hráčům mít přehled nad časem a financemi vloženými do hry nebo sázek.

Proč předpokládáte, že by hráč měl zájem takovéto možnosti využívat?

Ze zkušenosti víme, že hráči a sázkaři často nevěnují pozornost například malým či opakovaným částkám. Můžou pak ztrácet přehled o celkové částce do hry vložené. Také mívají tendence výhru považovat za vyrovnání všech předchozích proher. Díky aplikaci budou mít reálný přehled.

Právě proto jsme aplikaci navrhli tak, aby její používání bylo co nejjednodušší. Je snadné spustit stopky, které měří čas hry. Jakmile hráč skončí a zastaví stopky, aplikace ho sama vyzve k zadání vkladu, výhry a případně může využít prostor k zapsání poznámek.

V čem vidíte největší přínos pravidelného používání aplikace?

Je možné zobrazit si denní, týdenní či měsíční období a díky grafům tak vidět, jak se mi v těchto obdobích dařilo. Mohu si také nastavit takzvané volné peníze, díky čemuž mě aplikace včas upozorní, že jsem vyčerpal své určené peníze pro hru.

Volné peníze?

Ano, volné peníze. Pod tímto pojmem rozumíme množství peněz, které hráči zbude po odečtení pravidelných měsíčních výdajů. Pokud tuto částku hráč nezná, je možnost využít v aplikaci kalkulačku, která mu po zadání informací výši volných peněz spočítá.

Znamená to, že celou tuto částku může vložit do hry nebo sázek?

To není úplně přesné, volné peníze je potřeba vnímat tak, že mi musí vystačit na celý měsíc a pokrývají všechny záliby a aktivity, které mám. Nikoli jen hraní a sázení.

Přehled vyčerpaných volných peněz se zobrazuje vždy na první obrazovce a umožňuje tak hráčům a sázkařům zvolit adekvátní strategii a přístup k jejich aktivitám. Takže když budu vědět, že mi zbývá pouze 1 000 Kč volných peněz a jsem v polovině měsíce, mohu s touto informací pracovat a upravit své chování nejen vzhledem k hraní.

Pro lepší přehlednost máme i barevně odstupňované zobrazení aktuálního stavu financí. Zelená – oranžová – červená.

Můžeme tedy červenou chápat jako druh výstrahy?

Jistě, můžeme to vnímat tak, že se jedná o signál, kdy je dobré zbystřit. Přesně pro tyto případy máme nabídku chatu, která nabízí přímé spojení s Vámi v Naberte kurz. S Vámi mohou hráči svou konkrétní situaci probrat.

Martine, mohu za sebe říct, že spousta hráčů a sázkařů této možnosti využívá a pomocí aplikace nás často kontaktují. Neznamená to ale, že by nebyla možnost kontaktovat nás i v jiných situacích. Chatu v aplikaci je možné využít i pro dotazy.

Aplikace pracuje s údaji, které zadávám během hry nebo je mohu zadat nebo upravit i zpětně?

Nad touto možností – tedy zpětnou úpravou, jsme dlouho vedli debatu. Nakonec jsme se rozhodli, že lepší je tuto možnost neumožnit. Jedním z důvodů je někdy podvědomé zkreslování ex-post. Neříkám, že to dělá každý, ale obecně někdy k tomu tendenci míváme.

Jakou funkci v aplikaci byste chtěl ještě zmínit, případně kterou byste rád vyzdvihl?

Děkuji za tuto otázku. Jedna věc mě napadá. V průběhu hry si hráč může kliknout na ikonu zvonku – upozornění a nastavit si dobu po jejímž uplynutí chce, aby ho aplikace upozornila, že ještě hraje. Líbí se mi, forma, kterou je to zpracováno. Baví mě hlášky, které jste v týmu Naberte kurz vymysleli – fakta, která jsou z různých oblastí, pomáhají neztratit při hře spojení se světem mimo hru a sázky, a zároveň příjemně osvěží. Díky aplikaci už budu vždycky vědět, že plameňák váží v průměru 4 kila.

Jak se mohou hráči o aplikaci dozvědět?

Informace o mobilní aplikaci se snažíme šířit různými cestami – odkaz uvádíme na stránkách www.nabertekurz.cz, na našich stránkách na Facebooku a dalších sociálních sítích, probíhá mediální kampaň, prezentace na různých konferencích a seminářích... Hodně ale také sázíme na organické zapojení odborné komunity i samotných uživatelů aplikace, že ji budou šířit dále.

Děkujeme Bc. Martinovi Boxanovi a ostatním účastníkům diskuse. 
Budeme moc rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, neboť se snažíme aplikaci stále vylepšovat. 


Těšíme se u dalšího skupinového chatu
Mějte pěkný den a Naberte kurz :-)
Jana

Další články

Další z pravidelných skupinových chatů s odborníkem se věnoval tématu Cravingu neboli bažení. Na...

Máme za sebou druhý chat z našeho týdne chatů s odborníky. Tentokrát jsme se zaměřili na téma...

Náš webový portál Naberte kurz jsme si představili v minulém článku. Dneska se podíváme na další...