Skupinový chat s odborníkem: Hra na hraně

2.12.2019, Eliška Garnolová

O programu Hra na hraně, který se věnuje primární prevenci v oblasti hazardu, nám povídala lektorka Mgr. Veronika Častulíková z Centra komplexní péče.
pixel-cells-3702056_1280.png

Máme za sebou čtvrtý skupinový chat, který opět stál za to! A to nejen díky kolegyni Mgr. Veronice Častulíkové, ale především díky Vám, kteří jste nedílnou součástí naší společné diskuze. Program Hra na hraně spadá pod primární prevenci hazardního hráčství mezi teenagery a mladšími dospělými. Probíhá proto ve výuce na základnách školách od sedmých tříd až po studenty středních škol.

Pod názvem Hra na hraně se skrývají zábavné interaktivní aktivity s lektory, kteří se s dětmi baví o hazardu a hazardních hrách. Společně si povídají o vývoji hazardního průmyslu, o problémovém hráčství (fáze, rizika, jak vypadá problémový hráč), o zodpovědném rozhodování se nebo o samotné práci se stresem. Děti si tak hravou formou vyzkouší například tvoření preventivního plakátu, hraní sociálních rolí, rozhodování se v příbězích či odolávání nátlaku. 

V chatu jste se setkali například s dotazy typu: Existuje podobný program pro rodiče? Jak vychovávat dítě, aby nemělo sklon k hraní? Nebo, zda vnímáme gamblerství jako tabuizované téma? Jak již od nás víte, v rámci přístupu harm reduction nepovažujeme samotné hraní hazardních her za špatné, s čímž se ztotožnila i Mgr. Veronika Častulíková. Ta mimo jiné podotkla, že problémové je, když se hraní překlopí do patologické roviny a neřeší se problémy s tím spojené. Výborné je proto jít dětem příkladem a umožnit jim mluvit o daném tématu. Samotný program se zaměřuje pouze na děti, rodiče však mohou kontaktovat přímo jakéhokoliv odborníka na problematiku gamblingu. Můžete se také obrátit přímo na nás a my Vás s takovýmto odborníkem dokážeme propojit ve Vámi zvolené lokalitě. Jedním s našich cílů je i detabuizovat hazardní hraní, proto se tomuto tématu věnujeme v samotných článcích. 

V závěru kolegyně také zmínila, že: "...o program školy zájem mají. Jsme vytížení. Ale na druhé pololetí školního roku máme ještě pár volných termínů." A dodala také, že bližší informace k programu jsou k nalezení na webu CKP Olomouc.

Byl pro Vás tento chat přínosný? Jak vnímáte smysl samotné aktivy pro Vaše děti? Je podle Vás na tuto aktivitu moc brzo či pozdě? Napište nám do diskuzního fóra!

Děkujeme naší kolegyni a také Vám, diskutujícím. Těšíme se na Vás v dalších skupinových chatech, které pro Vás pravidelně připravujeme každý pátek. 

Za tým Naberte kurz,
Eliška

Další články

Aneb co se událo v prvním ze tří plánovaných skupinových chatů tématicky zaměřených na nedávno...

Hostem našeho již druhého chatu byla opět naše kolegyně Mgr. Veronika Častulíková z Centra...

Dnes se odehrál třetí a poslední skupinový chat zaměřený na konferenci Zaostřeno na online. Na...