Jaká rizika se skrývají za hraním hazardních her?

30.11.2020, Jana Šatánková

Rizika jsou nedílnou součástí každodenního života a je pro nás přirozené je minimalizovat. Nosíte přilbu na kole, zamykáte se na noc, nebo třeba používáte bezpečnostní pásy v autě? Tak to je to, o čem mluvíme, akorát v hráčském či sázkařském kabátě.
31.png

Věnujte pozornost všem důsledkům plynoucím ze hry.

Svět hazardu skrývá spoustu úskalí, která na první pohled nemusí být vidět. Průšvih je v tom, že tahle rizika mívají často dost podstatné ekonomické, zdravotní i sociální dopady. Proto Vám v tomhle článku chceme představit oblasti, kterým byste určitě měli věnovat pozornost a zároveň Vám dáme doporučení, jak mít hraní pod kontrolou. 

Rizika spojená s hraním 

Nejprve je zapotřebí být si vědom rizik, která hra přináší a teprve potom lze najít efektivní způsob, jak těmto situacím předcházet. Na první pohled se může zdát, že hazardní hry s sebou nesou pouze riziko finanční ztráty, ale to není pravda. Pokud se člověk věnuje hraní a sázení ve velké míře, může to mít negativní vliv na jeho vztahy s blízkými, zdraví a celkově kvalitu života. Říkáte si, že Vás to nemůže ohrozit? Hra je doprovázena emocemi, takže není vždy hned jasné, co všechno do ní vkládáme, a které aspekty našeho života hra ovlivňuje a potenciálně ohrožuje. 

Velká část hráčů má tendenci zanedbávat především oblasti popsané níže. 

1. Finance 

Hraní může být návyková záležitost. Při hraní se nám vyplavují hormony, které v nás vyvolávají příjemné pocity. Máme pak tendence přeceňovat, kolik jsme vyhráli, a naopak podceňovat, kolik nás stály prohry. Najedou se tak může stát, že zjistíme, že jsme hluboce v mínusu a peníze nám chybí v jiných – kolikrát daleko důležitějších – oblastech života. 

2. Čas 

Odhadnete svůj čas trávený hrou? Každý, kdo dělá to, co ho opravdu baví, má sklony k tomu ztratit přehled o čase. K tomu přispívá mimo jiné třeba i hraní v místnosti bez přirozeného světla. Celkově ale nejde o příležitostné zapomenutí se, ale především o to, že se čas trávený hrou může nasčítat do řádu desítek hodin týdně i denně, a už pak nezbyde čas na jiné – mnohdy důležitější – činnosti. 

3. Vztahy 

Právě nedostatek věnovaného času se projeví snad na každém vztahu – partnerském, rodinném i kamarádském. Nejde ale jenom o nedostatek času, který se na funkčnosti vztahů projeví. Při sázení či hraní se často stává, že nechceme přiznat, kolik peněz jsem prohráli a kolik času s ním strávili, a tak právě lhaní či mlžení je to, co může mít zásadní vliv na kvalitu vztahů. 

4. Zdraví 

Nedostatek spánku. Nepravidelné stravování nezdravých potravin. Stres z prohry. Nedostatek pohybu. Pálení očí. To vše má na naše zdraví dlouhodobě vliv. S časem, který se hrou tráví, se navíc tyto potíže zhoršují. 


Jak rizika minimalizovat? 

Jak vidíte, rizik spojených s hraním je skutečně dost. Jak jim ale předcházet? Jak se nenechat strhnout hrou a mít své hraní nebo sázení pod kontrolou? Tato doporučení pro Vás můžou představovat kroky, které Vám můžou pomoci v nastavování si vlastních pravidel pro hraní či sázení tak, abyste se nepříjemným důsledkům bezpečně vyhnuli.

1. Stanovte si sebeomezující opatření PŘED hrou. 
2. Mějte SKUTEČNÝ přehled o penězích vkládaných do hry a o jejich výnosech.
3. Stanovte si finanční a časové LIMITY a ty nikdy nepřekračujte.
4. Buďte PROFESIONÁL a rozlište hranici zábavy.
5. Dbejte na dostatečný ODPOČINEK a mějte i jiné zájmy.
6. Vyvarujte se ALKOHOLU a dalším návykovým látkám během hraní, které otupí Vaši pozornost a odhodlání držet se svých vlastních pravidel.
7. MLUVTE o hraní či sázení se svými blízkými.
8. Naučte se ZVLÁDAT prohru a nekompenzujte si ji další sázkou/hrou.
9. Nestyďte se, říct si o pomoc či radu ODBORNÍKŮM


Kde najít další informace? 

Jsme tým z Naberte kurz a snažíme se co nejvíce snižovat riziko negativních dopadů z hraní a sázení. Nikomu neříkáme „nehraj“, jsme tu pro to, abychom si o hraní s Vámi popovídali, pomohli Vám nastavit si hranice a dali Vám informace, které hledáte. Toho, kdo potřebuje, můžeme odkázat i na odbornou pomoc. Jsme tu anonymně, zdarma a online, takže nás můžete zkontaktovat odkudkoliv. 

Na našich stránkách najdete nejrůznější články, které Vám můžou poskytnout další informace o hraní a sázení. Napsali jsme pro Vás např. článek o nastavování si vlastních pravidel. Věnovali jsme celou rubriku jednotlivým pravidlům pro hrací automaty a desateru zodpovědného sázkaře.


Co dělat, když vím, že už je toho sázení nebo hraní moc? 

Nebudeme Vám lhát. Může se stát, a bohužel se to i stává, že se hraní či sázení zvrtne. Překročí stanovenou hranici a začne být problém, ze kterého je těžké najít cestu ven. Pokud sami cítíte, že je toho hraní či sázení už nějak moc, a že byste potřebovali odbornou pomoc, můžete využít tyto možnosti: 

• Zde je seznam konkrétních organizací, se kterými aktivně spolupracujeme. Tyto organizace se zabývají mj. hráčskou problematikou, nabízí osobní psychologické poradenství a působí lokálně. 

 Jednou z dalších možností může být využití Mapy pomoci, kterou spravuje Národní monitorovací středisko pro drogy a závislost. Tady lze snadno vyhledat oblast pomoci a její místní určení podle zadaných parametrů. Mapa slouží jako rejstřík, který Vás odkáže na konkrétní služby. 

 Vlastní Mapu pomoci vytvořila také organizace Asociace nestátních organizací. Mapa zahrnuje členské organizace, které poskytují adiktologické a sociální služby pro osoby ohrožené závislostním chováním. 

Pokud si nejste jistí, zda pomoc potřebujete, můžete si přečíst články z naší rubriky Svépomoc, anebo si s námi napřímo popovídat. 

Stručně závěrem 

Ať už si chcete o hraní či sázení jenom popovídat, chcete si nastavit vlastní sebeomezující pravidla, nebo hledáte odbornou pomoc, jsme tu pro Vás. 

• Anonymně
• Zdarma
• Online. 

Tým Naberte kurz