Casanova – milovník nejen žen ale i hazardu

9.1.2023, Vojtěch Bartošek

Co má společného Casanova, Ludvík XIV. a první Národní Francouzská loterie? Vzestup a pád známého milovníka.
Cassanova.png

Casanova byl Italský dobrodruh, špión, hazardní hráč a spisovatel, který je nejznámější svými bouřlivými milostnými aférami, jež byly popsané v jeho posmrtně vydaných vzpomínkách. Věděli jste však, že Casanova byl známý také pro to, že byl u zrodu první národní francouzské loterie v 18. století?

Francouzská loterie byla povolena díky králi Ludvíku XIV. jako způsob, jak získat peníze pro stát a nemuset zvyšovat daně. V té době byla považována za hru náhody, která byla otevřená všem členům společnosti bez ohledu na jejich společenské postavení.

Tehdejší ministr financí byl k loterii podezíravý, a chtěl, aby se za celý systém někdo zaručil. Člověkem, co měl garantovat férovost loterie se tedy stává právě Casanova. Díky vysoké poptávce po losech byly zakládány loterijní kanceláře, přičemž on sám měl dohlížet na 12 těchto podniků. Casanova byl při tom zapáleným hazardním hráčem již od svého mládí. Vždyť do té doby, než se stal garantem loterie to byl způsob, jakým si z většiny vydělával peníze. Měl oblibu, zejména v karetních hazardních hrách své doby.

Byla to právě jeho účast na loterii, která mu vydělala na svou dobu nemalé jmění a vynesla ho do vyšších vrstev jako ekonomického vizionáře a geniálního matematika. Postupem času však většinu z nabitého majetku prohrál v salónech, hernách a utratil v nevěstincích doma i v cizině. Následně kvůli svým sexuálním skandálům s manželkami významných mužů své doby a pověsti podvodníka pobýval v zahraničí, hlavně v Evropských zemích. Ke stáří se téměř nemajetný Casanova usadil a stal se knihovníkem na hradě Duchcov v Čechách, kde napsal své paměti. Zde jeho příběh končí.

Za tým Naberte kurz,

Vojtěch