Účtenkovka: Státní hazard nebo jasná výhra?

19.11.2019, Eliška Garnolová

Podle ministerstva financí se pravidelně do této hry zapojuje 300–400 tisíc spotřebitelů, kteří vkládají svůj čas do registrace účtenek s vidinou výhry. Jedná se o hazard či nikoli?

Účtenková loterie vznikla před dvěma lety v návaznosti na elektronickou evidenci tržeb (EET), kdy jejím smyslem bylo motivovat zákazníky k tomu, aby si za nákupy zboží nechávali vystavovat účtenky. Záměrem ministerstva financí bylo zvyšování efektivity EET a zároveň i výběr daní. Jinými slovy se jedná o kontrolu, zda vše probíhá dle stanovených pravidel.

Můžeme se k této spotřebitelské soutěži stavět různě: někdo může být za ní rád a vnímat ji jako možnost hrát bez finančního vkladu, jiní tuto soutěž mohou vnímat jako „šmírování“ za státní peníze, nebo můžeme nalézt názor, že se jedná o hazard řízený státem.

Tato soutěž je v poslední době velice diskutovaná nejen z důvodu změn svých pravidel, ale také v kontextu zahrávání si s hazardem. K tomuto tématu se vyjádřila ministryně financí Alena Schillerová: „Účtenková loterie není hazard, za tím si stojím. Nechodíte nakupovat potraviny, abyste to potom přihlásili do účtenkové loterie," řekla ministryně. Podobného názoru je i národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová, která Účtenkovku nevidí jako "ryzí hazard", ale podotkla, že nějaké rysy hazardního hraní se mohou v této spotřebitelské soutěži vyskytovat.

Na účtenkovou loterii se dle zákona nevztahuje zákon o hazardních hrách, jelikož se jedná právě o spotřebitelskou soutěž. Otázkou však zůstává, proč se smí hrát až od 18 let? Hranice plnoletosti je totiž stanovena u hazardních her, avšak ne u her spotřebitelských.

Libí se Vám toto téma? Máte zájem abychom se této oblasti více věnovali? Napište nám své názory a zkušenosti. Můžete se těšit na další články.

Přejeme pěkný den a těšíme se na Vaše příspěvky.

Za tým Naberte kurz, 
Eliška

Další články

Logo Naberte Kurz - defaultní obrázek pro články

Na konci července 2019 byla vydána nová Výroční zpráva o hazardním hraní v České republice za rok...

Logo Naberte Kurz - defaultní obrázek pro články

Svépomoc je druh vzájemné pomoci laiků, které spojuje stejný problém, bez asistence či vedení...

Logo Naberte Kurz - defaultní obrázek pro články

Z minulého článku již víme, co obnáší naše práce v e-terénu. Při pročítání našich článků můžete...