Stírací losy: Losy, Vánoce a děti

20.12.2019, Jana Šatánková

Blíží se nám vánoční svátky a s vánočními losy se roztrhl pytel. Častým jevem je dárek ve formě stíracího losu - jak je to ale se stíráním u nezletilých?
gift-493040_1280.jpg

Dnes jsem narazila na internetu na diskusi ohledně adventních kalendářů pro děti. Většinou šlo o drobné předměty nebo sladkosti, které byly součástí ručně vyráběných kalendářů. Jedna verze mě ovšem zaujala z úplně jiného hlediska. Adventní kalendář vyrobený ze stíracích losů. Tím nemyslím standardní kalendáře vyráběné společnostmi zaměřenými na losy, ale sadu vybraných různých druhů losů s číslem pro každý jednotlivý den. Významné mi na tom přišlo právě cílení od rodičů k dětem. Přimělo mě to přemýšlet nad tím, proč tomu tak vlastně je. Stírací losy jsou považovány za okamžitou loterii, což dle Zákona o hazardních hrách 186/2016 Sb. § 18 (4) znamená „…hazardní hra, u níž je výhra podmíněna výherní kombinací po setření zakryté části losu…“ 

Vzhledem k faktu, že stírací los splňuje aspekty hazardní hry, je tomu tedy, mimo jiné, podmíněno: 
- prodej od 18 let věku, 
- vložená částka s nejistou návratností. 

Otázce dětí a stíracích losů se věnoval i Zákon o regulaci reklamy 40/1995 Sb. ve znění pozdějších předpisů v § 5j (2), kde se pracuje s tím, že reklama na stírací losy nesmí být zaměřena na nezletilé osoby, a to ani za pomocí prvků, které je mohou oslovovat. Na základě této nové legislativy z roku 2017 některé společnosti upustili i od dětských motivů na stíracích losech, včetně motivů zvířecích.  

Výroční zpráva o hazardním hraní v ČR za rok 2018 zmiňuje, že sázení a hraní hazardních her nemá pod kontrolou asi 13 000 mladých do 18 let. Uvádí také, že „preferovanou hazardní hrou ve skupině 11–15letých byly loterie a stírací losy hrané mimo internet (12,9 %), karty a kostky na internetu (6,1 %) a loterie na internetu (5,3 %).“

Z těchto důvodů jsem se rozhodla porovnat dva různé losy. Zvolila jsem dvě různé společností SAZKA a.s. a TIPSPORT a.s. Zaměřila jsem se na varování na jednotlivých losech. Zjistila jsem, že se však objevuje pouze na losech od Tipsportu. Přemýšlím nad tím, proč tomu tak je. Sazka mi na dotaz odpověděla tak, že informace je na prodejnách a stejně tak zapsaná v herním řádu. Což je zákonem dané. Na otázku, Proč není informace o věku psána přímo na lose? odpovědět nedokázali. Přijde mi to škoda, že jako společnost dostatečně nedbáme na to, abychom odradili děti od stíracích losů, a přenášíme tuto odpovědnost na rodiče. 

Jak to cítíte Vy? Budu se těšit na Vaše názory v diskuzním fóru: Stírací losy: Losy, Vánoce a děti

HR: To, že se lze účastnit hazardní hry i na poště nebo v obchodě, nebo to, že je opatřena roztomilými obrázky, z ní nedělá oproti ostatním hazardním hrám o nic bezpečnější záležitost.

Mějte pěkný den a Naberte kurz :-)

Jana

Další články

Společně s Mgr. Veronikou Častulíkovou z Centra komplexní péče jsme se společně věnovali tématu...

Číselná loterie, peněžitá a věcná loterie a tolik populární okamžitá loterie neboli stírací losy....

Dárky, rodina, peníze… přináší klid nebo stres. Právě tomuto tématu věnujeme letos poslední...