Poker: Odkud k nám přišel?

12.9.2019, Radka Cázerová

Persie, Čína nebo Anglie? Čtete dále!
poker.jpg

Jelikož poker nemá rodný list můžeme se o původu této karetní hry dohadovat dlouho. Původ pokeru je totiž nejasný. V článku Vám popíši co jsem o historii pokeru našla já. 

Wikipedia nám o původu pokeru prozradí, že pravděpodobným předchůdcem pokeru byla hra As Nas původem z Persie. Tato hra putovala do Evropy na lodích francouzkých námořníků, kteří se ji naučili od Peršanů. Karetní hra se hrála s 25-ti kartami, které měly pět různých barev. 

Podle webu česká pokerové tour je historie této karetní hry dle názorů některých datována již kolem roku 900 našeho letopočtu ve staré Číně. V této oblasti se hrála hra podobná dominu, z této hry se později měl poker vyvinout.

K této informaci se přiklání i web poker-arena.cz, která k tomuto tvrzení dodává i detaily o tom, že hru podobnou pokeru měl hrát čínský císař se svojí ženou na nový rok. Písemný pramen ze kterého web vychází ovšem nezmiňuje sázení ani rok ve kterém měl císař se svou manželkou tuto hru hrát. 

Web české pokerové tour ovšem dále rozvijí myšlenku, že se poker vyvinul taktéž z Perské hry As Nas v 17. století. Původ této karetní hry asi zůstane dodnes obestřen určitým tajemstvím. Angličané například věří, že poker se vyvinul z anglické hry "brag". Tato hra je odvozená z jiné karetní hry s názvem "Brelan". Přesná pravidla těchto her pocházejících ze středověku neznáme. Jisté dle některých pramenů ovšem je, že součástí těchto her bylo sázení a blufování. 

Zpětně je totiž problematické určit jaká hra byla předchůdcem Pokeru. Nepopiratelné tak zůstávají písemné záznamy z roku 1829. Společným znakem pro všechny předchůdce pokeru zůstává sázení, blufování a i případné podvádění ve hře. 

První písemná zmínka o pokeru je z roku 1829 v knize Joe Cowella s názvem Strasti a slasti hazardu. Autor v této knize popisuje hru čtyř hráčů s dvaceti kartami. Později v polovině devatenáctého století hrají hráči poker již s 52 kartami. Ovšem dodnes se objevují  varianty s pěti kartami. 

Za tým Naberte kurz 

Radka

Naše pracovní doba

Diskusní fórum

Sběratelský koníček Hokejová kartička slavné šedesátosmičky nebo ...
Napsala Marketa, vytvořeno 16.3.2020 15:13:48 Číst
Pěkný den, máte pravdu v Tabák-tisk GECO se dá koupit stírací los Kapitán. Předpokládám, že ...
Napsala Jana, vytvořeno 10.2.2020 10:29:32 Číst
To není pravda, zkuste si to z nějakého neznámého počítače bez uložených cookies. Pokud ...
Napsal Anonym4862, vytvořeno 4.2.2020 15:30:34 Číst
Přejít do fóra

Naše sociální sítě