Skupinový chat s odborníkem: Jak vystoupit ze začarovaného kruhu hazardu?

17.1.2020, Markéta Málková

Již proběhl náš první skupinový chat s odborníkem v novém roce. Nestihli jste ho? Nic se neděje. V dnešním článku Vám přinášíme jeho shrnutí. Hostem byl náš kolega, zkušený psycholog a vedoucí Centra komplexní péče v Olomouckém kraji, Mgr. Lukáš Franc. Společně jsme se podívali na téma Jak vystoupit ze začarovaného kruhu hazardu?
82238076_2436333230015863_8695365778439929856_n.jpg

Před pár dny v médiích vyšla tisková zpráva, ve které můžete najít pojmy jako zdravé hraní a začarovaný kruh. A o co tedy vlastně jde? Označení zdravé hraní Mgr. Lukáš Franc vnímá jako synonymum pro hraní pro zábavu, hraní nepatologické, hraní neproblematické. Zdůrazňuje, že se nebavíme o tom, že hraní hazardních her je zdraví prospěšné, ale že hraní za dodržení nějakých hranic není poškozující, problematické. Mluvíme tedy o zdravé míře.

Hranicí zdravého hraní je dodržení pravidel bezpečného hraní. Na osobní úrovni si musí každý říci, zda je pro něj hraní zábavou, koníčkem nebo se jim snaží vydělat. Pokud je hraní hazardních her pro člověka zábavou, ta mu nemá způsobovat starosti. Právě pokud začnu mít s něčím, co dělám pro zábavu, starosti, tak to přestává být zábavou. A pokud v tom dále pokračuji, tak se změnil důvod, proč tuto činnost dělám. Může se jednat o touhu vyhrát peníze, zabít čas, zapomenout na jiné problémy z práce, vztahy, rodinu atp.

Pravidla bezpečného hraní označuje Mgr. Lukáš Franc jako konsensus mezi laiky i odborníky. O pravidlech bezpečného hraní píšeme v naších článcích. V oblasti Svépomoc pro Vás postupně přidáváme jednotlivá pravidla zodpovědného sázkaře. A kolegyně Jana pro Vás připravila rubriku Hrací automaty: Zodpovědné hraní.

Druhá část chatu se zabývala začarovaným kruhem. Co si ale máme pod tímto pojmem představit? Mgr. Lukáš Franc ho popsal jako metaforu pro chování, které podmiňuje samo sebe. Jako příklad uvedl hráče, který když sází, tak nemusí myslet na problémy, co má s manželkou. Může a nemusí v tomto sázení prohrávat peníze, které si nemůže dovolit prohrát. Nicméně jím tráví čas, místo toho, aby řešil problémy s manželkou. Jejich vztah je dále neřešený, problém se prohlubuje, a tak sázkař tráví hrou více času. Manželka je na něj o to více naštvaná, a tak stále dokola, avšak zpravidla se zhoršující se tendencí.

Co dělat v situaci, kdy si uvědomíme, že v tomto začarovaném kruhu jsme? Není nic jednoduššího než z něj vystoupit. Postavit se k problémům čelem a začít je řešit. Jak říká Mgr. Lukáš Franc, zpravidla, když změníme jeden krok v kruhu, tak se něco stane. Člověk to může změnit sám či s pomocí rodiny. Osoby blízké mají někdy pocit bezmoci, ale právě ony drží v rukou velkou moc. Jsou totiž také vždy součástí začarovaného kruhu. Právě osoby blízké bývají dle Mgr. Lukáše France více než z poloviny případů ti, kdo kontaktují odborníky jako první. Naši kolegové z Centra komplexní péče v Olomouckém kraji rozjeli kampaň 8:1, o které nám více v rozhovoru prozradil náš kolega z CKP Bc. Michal Ošťádal.

Pokud si budete chtít promluvit nejen o bezpečném hraní, ale třeba právě o vystoupení ze začarovaného kruhu, tak jsme tu pro Vás. Napsat nám může být prvním pomyslným krokem ke změně. 

Za tým Naberte kurz,

Markéta